Oyun Dergilerinin Oyun Puanları

Oyun Dergilerinin Oyun Puanları

 

Video oyunları insanoğlunun hayatına girdiğinden beri, çoğu oyuncunun kendi arasında tartışma, konuşma, hatta en iyi oyunu seçmeye odaklı listeler oluşturduğu aşikâr. Bunun sebebi en iyi oyunu bulmak mıdır bilinmez, fakat oyun dergileri bu puanlama ve listeleme işinin en üst mercileri olarak bilinir.

 

Ülkemizde hatırı sayılır takipçileri olan oyun dergileri, özellikle yurt dışında daha da popülerdir ve her oyuncu, istediği oyunu satın almadan önce dergilere ve sosyal medyaya bir göz atar. İlk olarak 1993’te Britanya’da yayınlanmaya başlayan PC Gamer, kendine has incelemeleri ile en önde gelen oyun dergisi denilebilir. Ancak başta PC Gamer olmak üzere neredeyse tüm dergilerin listelerinin en üzerinde olan ve gerçekten muazzam puanlar alıp satış rekorları kırmış oyunlar tüm dergilerde aşağı yukarı aynı derecede övülmüştür.

 

Bu oyunların başında; Grand Theft Auto V, Witcher 3: Wild Hunt, tabi ki Super Mario ve Half-Life serisi geliyor. PC Gamer, 2018’de en çok oynadıkları oyunlar olarak Steam satışlarını altüst eden PlayerUnknown’s BattleGrounds ve Fortnite ile Assassin’s Creed: Origins olduğunu söylüyorlar. Game Informer adlı dergi de 2018’de çıkan bu oyunları beğenmişler ve gerek dergilerinde, gerekse de internet sitelerinde tavsiye etmişler.

 

Kayda Değer Bazı Oyunlar

 

Cuphead: Metacritic’te 88 puan almış ve oyuncular da bu güzelim saç baş yoldurtan sevimli ‘fincan kafaları’ 8,3 puana layık bulmuşlar. 2000 yapımı Tony Hawk’s Pro Skater ise aynı kaynaktan 98 gibi akıl almaz bir skor almasına rağmen, oyuncular tarafından o kadar beğenilmemiş olacak ki 7,4’te kalmıştır kendisi.

 

Portal serisi de kendini oyunculara çabucak sevdiren ve her seviyede farklı, fakat bir o kadar da eğlenceli ve düşündürücü bulmacaları ile size keyifli dakikalar sunar. Ancak bir bitiş müziği vardır ki, telefonunuza alarm olarak kurup her sabah onunla uyanmak istersiniz. Portal 95 puanla ilk elliye dahi girememiş olsa da oyuncular onu 9,0 gibi bir puanla ödüllendirmiştir.

 

Önemli Olan

 

Böyle yüzlerce oyun sayılabilir. Her gün değeri yükselen oyun piyasasında elzem olan gerçekten fark yaratabilecek yapımlar yaratmaktır. Ancak bunların hepsi iyi hoş ama bu dergiler bunları nasıl puanlıyor diyorsanız, bir oyun grafikleriyle, hikâyesiyle, müzikleriyle veya oynanışı ile sizi kendisine çekebilir. Bunların hepsinin ortak paydada buluşması da bize nur topu gibi bir puan doğurur. Kişiden kişiye değişebilir. Lakin puanlama konusunda oyun dergilerinin başarısının hakkını vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın