Teknolojiyle Gelişen Ülkelerdeki Gelir Seviyesi

Teknolojiyle Gelişen Ülkelerdeki Gelir Seviyesi

Teknoloji, günümüz gelişmelerinden en önde gelen konudur, ülkelerin birbiriyle sürekli çatışma halinde olmaları, kendi teknolojilerini geliştirme çabaları ve bu rekabet içerisinde olmaları hem kendi teknolojilerini hem de rakip teknolojilerini güçlendirir, bir ülke ne kadar teknoloji konusunda ileri seviyede ise bir o kadar gelişmiş bir ülke sayılır. Günümüz dünyasında en üst seviye teknolojiye sahip ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir.

​​​​​​Teknoloji ile Gelişen Ülkelerde Gelir Durumu

Teknoloji konusunda, teknoloji kullanılarak gelişme konusunda en üst seviyeye gelmiş olan Amerika Birleşik Devletleri’nde kişi başına ortalama gelir olarak 3 bin 258 dolar düşüyor. Teknoloji ile gelişen ülkeler arasında Amerika’nın hemen ardından Japonya geliyor. Japonya’da ise kişi başına aylık ortalama gelir olarak 2 bin 782 dolar düşüyor. Ailelerin geçimlerini sağlaması için gayet uygun bir bütçe. Teknoloji ile birlikte gelişen ülkeler arasında Amerika’nın ve Japonya’nın hemen ardından Hindistan geliyor. Mobil Teknoloji konusunda epeyce gelişmiş olan Hindistan’da ise aylık kişi başına düşen ortalama gelir en fazla 2 bin 700 doları buluyor, bunun sebebi ise ekonominin düşük seviyede olması.

 

Teknoloji ile birlikte gelişen ülkeler arasında Amerika’nın, Japonya’nın ve Hindistan’ın hemen ardından İsrail geliyor. “Fütüristik” başlığı altında nitelendirilen bu teknoloji genelde askeri ve sanayi açısından önemli. İsrail’de kişi başına düşen ortalama gelir ise 400 dolar.

 

Bilgi Teknolojileri, İletişim Teknolojileri ve Bankacılık Alanlarında

 

Nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda yer alan Çin’de kişi başına ortalama 600 dolar gelir düşüyor. Çin’in ardından teknoloji ile birlikte gelişen ülkeler arasında 6.sırada Singapur bulunuyor. Bilgi Teknolojileri, İletişim Teknolojileri ve Bankacılık konusunda birinci sınıf bir örnek oluşturan Singapur’da ise kişi başına ortalama gelir olarak aylık 6 bin dolar düşüyor. Singapur’un ardından listemizin 7. sırasında Kanada yer alıyor.

 

Eğitim ve Bilişim dallarında en gelişmiş ülkelerden birisi olarak görülen Kanada, yenilikçi bir sistem sunuyor. Kanada’da ise ortalama gelir olarak 773 dolar düşüyor. Teknoloji ile gelişen ülkeler arasında Kanada’nın ardından Güney Kore geliyor. Telefon ve araba teknolojisi konusunda sayılı ülkelerden birisi olan Güney Kore’de kişi başına ortalama gelir olarak 2 bin 546 dolar düşüyor.

 

Listemizin 9.sırasında Almanya yer alıyor. Mühendislik ve Araba Teknolojisi alanlarında en önde gelen ülkelerden birisi olarak gösterilen Almanya’da kişi başına 3 bin 488 dolar düşüyor. Listemizin sonuna gelirken 10.sırada ise Rusya yer alıyor. Askeri Teknoloji ve sanayi alanında en gelişmiş ülkelerin başında gelen Rusya’da kişi başına ortalama 843 dolar gelir düşüyor. Bu ülkelere ek olarak bizim ülkemizde ise kişi başına ortalama 822 dolar gelir düşüyor.

 

Sonuç olarak dünyanın teknoloji devleri sırasıyla Amerika, Japonya, Hindistan, İsrail, Çin, Singapur, Kanada, Güney Kore, Almanya ve Rusya yer alıyor.

Bir Cevap Yazın