Ücretsiz Hizmet Veren İnternet Sağlayıcıları

Ücretsiz Hizmet Veren İnternet Sağlayıcıları

 

Modern çağın vazgeçilmez ögesi olan İnternet hepimizin ihtiyacı haline gelmiştir. Bu hizmet karşılığında birçok farklı ücret tarifesi ile karşı karşıyayız. Peki ya bu hizmetin ücretsiz de sunulduğunu söyleseydik? Uzaydaki iletişim uydularından faydalanılarak ücretsiz hizmete sunulan İnternet teknolojisi Dünya genelinde yaygınlaşmaya başladı. Ücretsiz internet sağlayıcı sistemlerin temel mantığı uzaydaki uydu istasyonuyla direkt bağlantı kurarak farklı altyapılara bağlanmaması, böylelikle takip edilmesi zor ve ücretsiz ya da cüzi fiyatlandırmalara sahip İnternet ağları kurulabiliyor. Farklı firmalar tarafından farklı çıkış noktaları hedeflenerek üretilse de temelde prensipleri aynı.

 

Herhangi bir altyapı hizmeti de gerektirmediği için bugün internetin ulaşamadığı ücra köşelere dahi internet sağlayıcı hizmet verebiliyor. Hepimizin bildiği World Wide Web yani ”www” ‘in dışındaki sağlayıcıları kullanabilme ihtimalimiz dahi uçuk bir fikir gibi görünmekte, ancak ücretsiz hizmet veren internet sağlayıcılarının kaynağı bu fikri yıkmakta. Sanıldığının aksine oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan sistem, yasal olarak da bir engel teşkil etmiyor. Evde, işte ve sokakta ücretsiz bir şekilde İnternete bağlanmayı mümkün kılan sistem 2004 yılından beri hayatımızda.

 

Meshnet Nedir?

 

2004 senesinde İspanyol mühendis Ramon Roca tarafından hizmete açılan Guifi.net ile ücretsiz ve takip edilemeyen internet hizmete sunuldu. Esasında İspanyol mühendis, kendi köyüne fiber İnternet altyapısının kurulmamasından dolayı bu fikri buldu. Günümüzde otuz binden fazla İnternet ulaşım noktasına sahip olan Meshnet fiber hızda İnternet olanağı da sağlamakta. Meshnet modem aracılığıyla kendi internetinizi kurma şansı veriyor.

 

Quika Ücretsiz İnternet

 

Her ne kadar internete erişim bizler için kolay olsa da Dünya nüfusunun yarısından çoğu İnternet erişimini sağlayamıyor. Üçüncü Dünya ülkeleri Quika ücretsiz uydu internet hizmeti sağlayacak. Afrika Kıtası ile başlayacak projeye Irak, Suriye, Lübnan gibi Orta Doğu ülkeleri de dahil edilecek. Takımyıldızları üzerinden sağlanacak İnternet, Dünyada İnternet kavramını yeniden inşa edecek gibi görünüyor.

 

Outernet Nedir?

 

Çerçevesiz, sınırları olmayan İnternet kavramını ifade eden Outernet İngiltere kökenli olup ücretsiz uydudan erişim sağlanan bir sistem geliştirdi. Bu sistem acil durumlar ya da sansür karşısında bir jeneratör gibi devreye giren erişim ağını sağlıyor. Outernet’in mucitleri yeni nesil İnternet ile ulaşılmayan hiç bir nokta kalmayacağını ifade ediyorlar.

Bir Cevap Yazın